10 minut i 38 sekund Elif Şafak – Spotkanie DKK 15.11.2023

Opublikowano: 16-11-2023

Główną bohaterką powieści jest Leila, stambulska prostytutka, która zostaje zamordowana. Narrator nie informuje nas co dokładnie jej się stało, ale wiemy, że od momentu kiedy jej serce przestało bić, umysł pracował jeszcze przez 10 minut i 38 sekund. Każda minuta przyniosła bohaterce inne wspomnienie z jej życia od dzieciństwa do teraźniejszości, a obrazy, smaki i zapachy łączą się w opowieść o świecie, w którym nie każdy ma prawo być sobą. Kobieta wraca pamięcią do początków swojego życia i przypomina sobie, jak to się stało, że skończyła jako pracownica burdelu, a w końcu została zamordowana. Jest to wciągająca historia, ukazująca trudności z jakimi musieli mierzyć się bohaterowie, ze względu na swoją odmienność. Ukazuje fanatyzm religijny i życie w muzułmańskiej rodzinie, kontrast między obecnym podejściem do wielu kwestii, głównie pozycji kobiety. Druga połowa książki opisuje starania przyjaciół Leili o zapewnienie zmarłej godnego pochówku. To nie jest lekka historia, bo tragicznych wydarzeń i ciężkich tematów możemy znaleźć tu naprawdę dużo, jednak czyta się ją zaskakująco dobrze  dzięki temu, jak autorka sprawnie operuje słowem.

Jeśli chcecie poznać barwne ulice i ciemne zapomniane zaułki Stambułu, oraz  dowiedzieć co można zobaczyć na księżycu po wypiciu wódki z Polski  to zachęcamy aby sięgnąć po tę pozycję.

„Musimy robić co w naszej mocy, aby żyło nam się lepiej. Jesteśmy to sobie dłużni. Ale w dążeniu do tego celu trzeba pamiętać, aby nie krzywdzić innych.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *