Ten się śmieje kto ma zęby-Spotkanie DKK 18.10.2023

Opublikowano: 19-10-2023

Bardzo dobrze sie złożyło, że postanowiliśmy przeczytać książkę Zyty Rudzkiej  „Ten sie śmieje kto ma zęby” . W trakcie lektury dowiedzieliśmy sie, że otrzymała ona Nagrodę  Nike 2023. Na spotkaniu 18 października mogliśmy wymienić swoje poglądy dotyczące tej głośnej pozycji. Jednych klubowiczów zafascynowała, innych oburzyła i zadziwiła. Bardzo polecamy aby sięgnąć po odważną książkę i ocenić słuszność nagrody. Poniżej publikujemy recenzje klubowicza Maćka, który zachęca do sięgnięcia po lekturę.

Ten sie śmieje kto ma zęby to dla mnie znakomita książka, która w pełni  zasłużenie otrzymała nagrode Nike 2023.

Poznajemy bohaterkę w bardzo trudnej sytuacji życiowej gdzie nie jedna osoba by sie załamała. Ona twardo stoi na nogach i myśli jak załatwić białe buty do trumny dla swojego męża.

Wera ma fach w ręku jest cenioną fryzjerką a może to ona tak o sobie twierdzi, co w gruncie rzeczy nie jest istotne. Wspomina miłość do zmarłego męża Dżokeja, w tym samym czasie wyprzedając puchary, meble i inne rupiecie po nieboszczyku.

Perypetie bohaterki to losy kobiety której nie oszczędzono utraty młodzieńczej miłości. Później wątki wiążą ją za równo z  mężczyznami  jak i kobietami. Chce sprzedać zegarek po ojcu by urządzić stypę na którą nikogo nie zaprasza. Chce przeżyć żałobę na swoich warunkach. Jak mówi do jednego za życia sie wpierdalałeś to i do śmierci chcesz sie wcinać. Wera na taką sytuację  nie pozwoli. Nie pozwoli też byłej kochance zrobić sobie dobrze. Bohaterka robi tylko to , na co ma ochotę. A  po wszystkim wystawia ciebie za drzwi i nie dziękuje. Żyje dalej wspomnieniami o wielkim zakładzie fryzjerskim i ma do tego prawo – być dumną wyzwoloną znającą swoją wartość kobietą.

Wera lubi „sama chodzić”, tak jak i sama odpalać sobie papierosa. Sama stanowić o sobie. Wyznaczać granice. Żadnego kompromisu. I taką właśnie bohaterkę pokochałem. Autorka używając wiele sarkazmu i wulgaryzmu ukazała nam prawdziwą rzeczywistość. To jest moja bajka.

Maciek Guzowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *