Służące do wszystkiego – Spotkanie DKK 13.12,2023

Opublikowano: 15-12-2023

Spotkanie DKK – 13 grudnia 2023

 

Służące do wszystkiego to książka, która jest  starannie opracowanym dokumentem przedstawiającym życie i losy tytułowych służących. Autorka rzetelnie i wyczerpująco opisała losy służby polskiej w XX wieku. Joanna Kuciel -Frydryszak w sposób rzetelny   przywraca pamięć – a dzięki temu i odrobinę godności – tym zapomnianym przez historię kobietom.

Czarna sukienka, biały fartuszek i czepek na głowie. Od świtu do ciemnej nocy ręce są pełne roboty. Trzeba wcześnie wstać, zrobić zakupy,  wypastować buty, śniadanie, posprzątać pokoje. Trzeba też ugotować i podać obiad. Później znów sprzątanie, pranie lub cerowanie ubrań ,w końcu kolacja. Jednak czy po kolacji jest chwila dla siebie? Absolutnie. Nikt nie posprząta kuchni, nie przygotuje pieców na następny dzień, nie wyniesie popiołu… za nią – służącą.

Książka podzielona jest na tematyczne rozdziały poruszające chyba każdy aspekt życia, problemów i trudności z jakimi borykały się tytułowe bohaterki. Widzimy wyraźne podziały, ale także jak bardzo różniło się życie tych ciężko pracujących dziewczynek i kobiet w zależności od tego do jakiego domu trafiły na służbę. Nie dla wszystkich  los był zawsze okrutny. Niektóre z nich żyły wśród dobrych rodzin, z którymi były niezwykle zżyte i szczęśliwe. Poznajemy historie kobiet, które były służącymi u Stanisława Wyspiańskiego, Henryka Sienkiewicza, Witolda Gombrowicza, Zofii Nałkowskiej, Marii Dąbrowskiej. Trudno wyjść ze zdumienia, gdy dowiadujemy się, że słynne zdanie z Ferdydurke „koniec i bomba, kto nie czytał ten trąba” są autorstwa nikogo innego, jak służącej pisarza.

Szczególnie ujmujące jest to jak bardzo zmieniło się życie ludzi, wartości, kultura i postrzeganie świata na przestrzeń nieco ponad 100 lat.

Warto przeczytać-zdecydowanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *