Planeta Piołun

Opublikowano: 19-04-2023

Planeta piołun to zbiór esejów Oksany Zabużko. Autorka jest łączniczką, która z niewymuszoną prostotą zabiera nas w podróż po swoim kraju. Przybliża kulturę, uczy języka, kreśli tożsamość. Ukazuje Ukraińców w kontekście historii i kultury, tej małej, lokalnej i tej wielkiej, uniwersalnej. Oprócz Czarnobyla znaczącymi doświadczeniami były Wielki Głód, wojna, a potem odzyskanie niepodległości, Majdan i wreszcie zajęcie przez Rosję Krymu. Jednak wydarzenia historyczne są tylko jednym z elementów bogatego zestawu przywołań, które odnajdujemy w tej książce. Mamy tu świetne teksty o Tarkowskim i von Trierze, o Katerynie Biłokur i „Karnawale” Leonida Pluszcza, o Brodskim i Houellebecqu – wszystko to zestawione z sytuacją Ukrainy i z doświadczeniami jej mieszkańców. Teksty w tym zbiorze nie dotyczą ostatnich wydarzeń, ale są bardzo aktualne. Autorka będąc głosem Ukrainy otwiera oczy na wiele ważnych spraw. Bo jak mówi sama pisarka:

„Ukraińcy niespecjalnie potrafią mówić o sobie – przez całe dziesięciolecia, żeby przeżyć, musieliśmy się uczyć nie tyle mówienia, ile milczenia”.