Z niejednej półki

Opublikowano: 23-07-2021
Wszystkiego najlepszego kochani Klubowicze – gdyby nie Wy nie byłoby tych wszystkich miłych spotkań, rozmów i wspomnień!
Dyskusyjne Kluby Książki to projekt, który w tym roku obchodzi jubileusz 15 – lecia działalności. Dla leżajskiego klubu była to również okazja do świętowania, ponieważ dyskusje prowadzi już od 2007 roku. Wówczas projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa. Aktualnie jest programem dotacyjnym realizowanym we współpracy z Instytutem Książki oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie. Spotkania odbywają się cyklicznie raz w miesiącu. Są to literackie popołudnia nasycone radością, uśmiechem i dyskusją. W trakcie spotkań każdy uczestnik może być sobą i zwyczajnie porozmawiać w przyjaznej i miłej atmosferze. Obecnie leżajski klub liczy sobie 15 członków. 21 lipca w otoczeniu przyrody klubowicze wznieśli symboliczny toast, zjedli tort a później przeszli do omawiania przeczytanej pozycji. Tym razem rozmowy dotyczyły twórczości Michała Nogasia.
Michał Nogaś, polski dziennikarz, w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Tygodnikiem Powszechnym”. As wywiadu zadebiutował książką „Z niejednej półki”, którą tworzył przemierzając kilka kontynentów, by spotkać i zadać, to najważniejsze pytanie, ludziom, którzy mają wpływ na zmianę i kreowanie globalnej rzeczywistości.
Książka Nogasia to podróż przez literaturę współczesną. Poznajemy poglądy pisarzy na wiele aktualnych, trudnych tematów. Rozmowy są bardzo interesujące ale różne, tak jak osoby z którymi przeprowadza wywiady Poznaliśmy 37 osób i 37 ciepłych, refleksyjnych, filozoficznych, trudnych rozmów, ponieważ pisarze to wnikliwi obserwatorzy świata i rzeczywistości. Siedemset stron to doskonale przygotowany warsztat pracy, merytoryka, wyselekcjonowana grupa rozmówców, ważne tematy z dziedzin społeczno – ekonomiczno – politycznych. Poznanie zarysu sylwetek wielu pisarzy jest bardzo inspirujące. Otwiera na literaturę wielu krajów, na problemy świata, uczucia innych nacji, kultur.
Lektura Nogasia uświadomiła nam, że jeszcze wiele tajemniczych pozycji książkowych do poznania przed nami.
„Z niejednej półki” to wywiady z brazylijskimi pisarzami – Michelem Laubem i Bernardo Kucinskim oraz rozmowy z laureatami Literackiej Nagrody Nobla – Alice Munro, Olgą Tokarczuk, Swietłaną Aleksijewicz, Orhanem Pamukiem i Mario Vargasem Lloysą, a także czołówką światowych twórców m.in.: Margaret Atwood, Paulem Austerem, Chimamanda Ngozi Adichie, Sarah M. Broom, Javierem Marìasem, Karlem Ove Knausgårdem, Zadie Smith czy Elizabeth Strout. To szerokie spektrum wspaniałych sylwetek które warto poznać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *