Lekcja chemii czy lekcja życia?

Opublikowano: 25-01-2023

Drodzy Czytelnicy. Klubowicze leżajskiego DKK po przeczytaniu Lekcji chemii podają cytat autorki Bonnie Garmus, który każdy powinien przeczytać i realizować w swoim życiu:

„Kiedy tylko zaczniecie wątpić w swoje siły, kiedy tylko poczujecie lęk, przypomnijcie to sobie. Odwaga leży u źródła każdej zmiany, zmiana zaś jest tym, do czego jesteśmy wszyscy chemicznie zaprojektowani. Tak więc kiedy obudzicie się jutro, przyrzeknijcie coś samym sobie. Nigdy więcej hamowania własnego rozwoju. Nigdy więcej uznawania opinii innych na temat tego, co możecie, a czego nie możecie osiągnąć. I nigdy więcej przyzwalania na to, by ktokolwiek szufladkował was według bezużytecznych kategorii płci, rasy, pozycji ekonomicznej czy religii. Nie pozwólcie swoim talentom leżeć odłogiem….”

Powieść przedstawia losy Elizabeth Zott, niezwykle uzdolnionej chemiczki, w latach 50 i 60 XX wieku. To niespotykanie pewna siebie kobieta, charyzmatyczna i zdeterminowana w tym, co robi. Nie mogąc  kontynuować kariery naukowej, szturmem zaczyna podbijać telewizję, gdzie w programie kulinarnym Kolacja o szóstej, staje się wzorem i inspiracją dla wszystkich kobiet, które ją oglądają.

Cała historia jest porywająca, fabuła wielowątkowa, a treści kontrowersyjne, bo nie tylko poruszony został tutaj temat feminizmu, ale również molestowania seksualnego. Książka niesłychanie zabawna, motywująca, z mnóstwem wartościowych cytatów.


	

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *