Tatuażysta z Auschwitz tematem DKK
„Ktokolwiek ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował”.
Jak większość literatury o tematyce wojennej czy obozowej, tak i Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris, wstrząsa i porusza. Jest to powieść oparta na faktach, opowiadająca losy młodego człowieka, który trafił do obozu koncentracyjnego. Lale Sokolov, a tak naprawdę Ludwig Eisenberg. Urodził się w 1916 roku w Krompach na Słowacji. W 1942 roku jako dwudziestosześciolatek trafił do obozu w Auschwitz. W obozie należało do niego tatuowanie numerów na przedramionach przybywających więźniów.
„Tatuażysta z Auschwitz” to nie jest dokument. To literacka opowieść oparta na historii dwojga ludzi którzy mimo wojny i koszmaru obozu koncentracyjnego zakochali się w sobie. A ich miłość była siłą napędową do przetrwania w tak nieludzkich i trudnych warunkach.
Książka jest już kolejnym świadectwem ogromu bestialstwa, którego ofiarami stały się tysiące niewinnych ludzi w niemieckich obozach zagłady.
Na spotkaniu wróciliśmy wspomnieniami do wcześniej omawianych pozycji Ja nie jestem Miriam – Majgull Axelsson , Wstrętu do tulipanów Richarda Lourie, które również dotyczą okrucieństwa wojny i koszmaru przeszłości. Obok takich książek nie da się przejść obojętnie.