Pokojówka miliardera

Opublikowano: 28-09-2021

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksiązki

Tym razem Marie Benedict przenosi nas do Stanów Zjednoczonych, a dokładnie XIX wiecznego Pittsburgh’a. W  1963 roku po czterdziestu dwóch dniach żeglowania Clara Kelley wysiada ze statku na amerykańskiej ziemi. Irlandka zostawiła za sobą wszystko i przyjechała szukać pracy, by pomóc swojej rodzinie. Dzięki przypadkowi zostaje wzięta za inną osobę i zostaje zatrudniona w domu Carnegie jako osobista służąca pani domu. Między Clarą a Andrew rodzi się prawdziwa sympatia i przyjaźń, jednak czy uczucie między służącą a przyszłym miliarderem ma szansę na powodzenie?

„Pokojówka miliardera” nie jest kolejnym przewidywalnym romansem, tylko powieścią, w której dostrzega się różne problemy społeczne II połowy XIX wieku takie jak: niewolnictwo, imigracja, bieda i różnice klasowe.

Autorka zgrabnie przeplata wydarzenia historyczne z własną wyobraźnią tworząc świat w którym to kobiety odgrywają najważniejszą rolę. Rozmawiając o książce jedna z klubowiczek poleciła nam również do obejrzenia historyczny dramat  Downton Abbey z 2019 roku, napisany przez Juliana Fellowesa, twórcę i scenarzystę. Jest to  epicką opowieść o Wielkiej Brytanii początków XX wieku. Tu historia wkracza do uprzywilejowanego, arystokratycznego świata, stawia przed nim wyzwania, zmusza do walki i adaptacji do nowych warunków.

Zarówno książka jak i film  to dobry sposób na spędzenie jesiennego wieczoru, a przy okazji można się chwilę zastanowić nad rolą jaką kobiety odgrywały w historii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *