O kraju potężnych kontrastów na DKK

Opublikowano: 22-01-2019

Styczniowe spotkanie DKK zabrało nas w ciekawą podróż po Emiratach Arabskich, przybliżając życie, zwyczaje oraz kulturę mieszkańców. Aleksandra Chrobak  absolwentka religioznawstwa i polonistyki oraz była studentka iranistyki z Krakowa, po pięciu latach poznawania życia mieszkańców wróciła do Polski, aby przybliżyć nam codzienną rzeczywistość mieszkańców stolicy Abu Zabi i Dubaju wskazując istotne różnice.

Zjednoczone Emiraty Arabskie widziane oczami autorki to kraj potężnych kontrastów. Autorka nie ocenia życia w Emiratach Arabskich. Przedstawia zarówno uroki, jak i cienie życia w tym kraju. W swej książce znakomicie i precyzyjnie pokazuje, że jest doskonałą obserwatorką codziennego życia, znawczynią zwyczajów, tradycji i symboli. Obnaża hipokryzję arabskiego świata przesyconego zakazami i rytuałami religijnymi, które chętnie się nagina do własnych potrzeb. Wiele uwagi poświęca statusowi i traktowaniu kobiet w ZEA. Autorka pokazała bardzo różne oblicza kraju, w którym miała okazję mieszkać. Swoje doświadczenia z ludźmi, tradycjami i klimatem. To tytuł, po który może sięgnąć każdy, kto chciałby poznać odrobinę innego świata. Aleksandra Chrobak tęskni za życiem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i za swoimi emirackimi znajomymi ale nie może tam wrócić z powodu publikacji książki. Dodatkowym atutem są zdjęcia, które uświadamiają jak kolorowy i różnorodny jest tamten świat.(fot. archiwum autorki)