„Jeśli człowiek nie jest panem swojego losu, z pewnością stanie się jego sługą”

Opublikowano: 19-06-2020

17 czerwca w Bibliotece Publicznej w Leżajsku nareszcie mogło odbyć się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wszyscy zgodnie przyznali, że w tych trudnych czasach bardzo brakowało nam spotkań w bibliotece oraz dyskusji o książce. Tym razem klubowicze dzielili się wrażeniami dotyczącymi książki Amora Towlesa „Dżentelmen w Moskwie”.

Główny bohater hrabia Aleksander Iljicz Rostow, zostaje skazany na dożywotni areszt w moskiewskim hotelu Metropol za jeden wiersz. Jak przystało na dżentelmena, przyjmuje swoje hotelowe zesłanie z godnością i stoickim spokojem. Trudno nie polubić bohatera z jego wykwintnymi manierami, niezachwianym systemem wartości i wyrafinowanym poczuciem humoru. Na uwagę zasługują również postacie drugiego planu. Czytelnik ma okazję śledzić rozwój ich relacji na przestrzeni lat, podczas gdy w tle rozgrywają się najważniejsze wydarzenia dwudziestego wieku.

„Hotelowy świat, klaustrofobiczny i zamknięty, kilkadziesiąt lat zakazu wychodzenia z hotelu i życie wśród obcych, którzy powoli stają się przyjaciółmi, mozolne, ciągłe krążenie po schodach, korytarzach pokojach i restauracjach to tło dla rozważań na wszelkie tematy, to genialna intelektualna uczta, od pierwszego przecinka, po ostatnią kropkę wypełniona sztuką, literaturą, filozofią i nauką. To wspaniałe cytaty, żartobliwe przytoczenia, adekwatne odniesienia do wielkich twórców i ich niezniszczalnych dzieł ducha i sztuki.”

W ,,Dżentelmenie w Moskwie” wszechobecna jest tęsknota tytułowego bohatera za kulturą i tradycją dawnej Rosji, ojczyzny Czajkowskiego, Tołstoja, Puszkina i innych znaczących przedstawicieli środowiska artystycznego. Hrabia tęskni nie tylko za literaturą i muzyką, którą wielokrotnie słyszał w salonach arystokratów, ale przede wszystkim za minionym sposobem życia. Powieść chwyta za serce. Jest dystyngowana w swoim języku pełnym metafor.”

Inspirujące cytaty z książki:

  • „Bo w życiu liczy się nie to, czy nagrodzą nas oklaskami, lecz to, czy będziemy mieć odwagę iść naprzód mimo braku gwarancji uznania.”
  • ” Człowiek musi wiązać koniec z końcem – potwierdził rzeczowo Audrius – bo w przeciwnym razie to jego czeka koniec”
  • „Jeśli człowiek nie jest panem swojego losu, z pewnością stanie się jego sługą.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *