Internet – Przestępstwo – Kara

Opublikowano: 18-03-2019

15 marca 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Leżajsku odbyło się spotkanie z sędzią Sądu Rejonowego  Anną Lasek, w którym uczestniczyła młodzież  Szkoły Podstawowej nr 1 w Leżajsku.

W trakcie spotkania pani sędzia poruszyła  zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Celem wykładu było uwrażliwienie uczniów na problematykę zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu zarówno poprzez komputer, jak i za pomocą urządzeń mobilnych.

Pani sędzia uświadamiała dzieciom, gdzie istnieje granica między żartem, a wykroczeniem, między głupstwem a przestępstwem, jak odróżnić co jest dobre, a co złe.

Wśród omawianych zagadnień i przykładów znalazły się m.in,:  wyśmiewanie, hejt , demoralizacja,  cyberprzemoc, publikowanie lub rozsyłanie  kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, podszywanie się w Sieci pod kogoś wbrew jego woli  a także prawa autorskie oraz RODO.

Prelegentka stwierdziła, że bardzo poważnym czynnikiem powodującym przestępczość wśród nieletnich jest nieznajomość prawa przejawiająca się brakiem świadomości, że dany czyn może być przestępstwem i to zagrożonym bardzo poważną karą. Podkreśliła , że wobec prawa wszyscy są równi, każdy z nas odpowiada za siebie, a młody wiek absolutnie z tej odpowiedzialności nie zwalnia, także sądowej. Różnica polega jedynie na tym, że dorośli stają przed sądem karnym, a nieletni przed sądem rodzinnym. W trakcie spotkania pani sędzia odpowiedziała na wiele pytań postawionych przez uczniów dotyczących konkretnych sytuacji.

Dziękujemy Pani Annie Lasek za  lekcję edukacji sądowniczej a młodzieży  za czynny udział w spotkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *