Grać aby żyć

Opublikowano: 17-03-2022

Marcowe  spotkanie DKK było bardzo pogodne ponieważ dyskusja dotyczyła sylwetki Danuty Szaflarskiej kobiety o czarującym charakterze.

Danuta Szaflarska to pierwsza powojenna gwiazda filmowa, legenda kina i teatru, bohaterka powstania warszawskiego. Zagrała tysiące ról. Jej życie to najlepszy dowód na to, że aktorska kariera w wieku dojrzałym wcale nie musi wyhamowywać. Była obecna na scenie praktycznie do ostatnich chwil życia. Jej pozytywna charyzma udzielała się nie tylko kolegom po fachu, ale przede wszystkim publiczności, która ją uwielbiała. W biograficznej książce  Katarzyny Kubisiowskiej Grać aby żyć opisane zostało nieznane oblicze aktorki, które ukazały osoby z jej najbliższego otoczenia. Poznajemy kobietę, która była nie tylko niezłomna, ale również trudna i zdolna do poświęceń w imię tego, co najbardziej kochała. A najważniejsze było aktorstwo. Książka nie jest przesłodzoną historią ambitnej aktorki, lecz opowieścią o prawdziwej pasji i miłości do życia. Autorka wykorzystuje bardzo często wypowiedzi córek Danuty Szaflarskiej i jej kolegów z TR Warszawa: dyrekcji, aktorów i współpracowników. Wyczerpujące wypowiedzi określające styl, charakter i osobowość aktorki.

Na podsumowanie dyskusji obejrzeliśmy również fragmenty dokumentu Doroty Kędzierzawskiej „Inny świat” gdzie Szaflarska z wdziękiem i pasją opowiada o swoim życiu. A jedną z wielu wskazówek aby w życiu być szczęśliwym są słowa Szaflarskiej:

„Miałam bogate życie. Wszystko się przy mnie zmieniało, powstawało. Właściwie jestem szczęśliwa. Bo jeżeli się kocha zawód i może się go wykonywać, to człowiek jest szczęśliwy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *