Dyskusyjny Klub na „tropie polskiej agentki”
„Baronówna Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki” Michała Wójcika to kolejna książka opowiadająca o czasach wojny. Wanda Kronenberg jest córką barona Leopolda Jana Kronenberga, arystokraty żydowskiego pochodzenia. W momencie wybuchu wojny ma 17 lat, ale wkrótce ta młoda dziewczyna zostaje agentką, a jak wskazuje wynik badań autora pracowała jednocześnie dla Gestapo, AK i NKWD.
„Poza warstwą historyczną książka pokazuje też warsztat pracy historyka i dziennikarza śledczego, na który składają się setki godzin spędzone w archiwach nad nieczytelnymi, dokumentami i zapiskami. Niewątpliwym atutem książki jest opis codziennego życia w okupowanej Warszawie, interesujących miejsc, galerii sztuki, kawiarni i lokali, w których spotykali się działacze wywiadu i kontrwywiadu, funkcjonowania Państwa Podziemnego, stosunków z władzami okupacyjnymi oraz władzami Polski na emigracji. Autor stawia kontrowersyjną tezę, że polskie podziemie było tak mocno infiltrowane przez służby niemieckie, że można uznać, iż było przez Niemców sterowane….”
Intrygujące jest to, że nawet tyle lat po zakończeniu wojny są postacie i wydarzenia, które nadal pozostają tajemnicą dla wielu współczesnych Polaków. Lektura „Baronówny” wywołała również dyskusje dotyczącą filmów osadzonych w tym samym klimacie „Kamieni na szaniec” oraz „Dywizjonu 303 Historia prawdziwa”.