Dlaczego te kobiety wybrały życie u boku największych, nazistowskich zbrodniarzy ?

Opublikowano: 01-09-2021
30 sierpnia klubowicze leżajskiego DKK omawiając książkę Żony nazistów Jamesa Wyllie próbowali odpowiedzieć na pytanie: dlaczego te kobiety wybrały życie u boku największych, nazistowskich zbrodniarzy ?
Margaret Himmler, Magda Goebbels, Emmy Goering, Ilse Hess, Lina Heydrich i Gerda Bormann, Ewa Braun to kobiety nazistów, które zafascynowane ideologią, do końca wiernie trwały przy boku swoich mężów i kochanków.
Życie u boku potwora było wyborem każdej z tych kobiet. Świadome czynów swoich mężów często same wspierały, zachęcały do działania, czasem nawet wskazywały kierunek. Ta książka przywraca im miejsce na pierwszym planie niechlubnej historii. Prywatne listy, notatki, zapisy z pamiętników żon nazistów to niezwykła perspektywa. Ludzkie oblicze nieludzko zachowujących się zbrodniarzy III Rzeszy i ich żon. Autor nie usprawiedliwia ich, nie tłumaczy ani nie wybiela, ale też nie demonizuje. Wydaje się, że udało mu się zachować odpowiedni dystans, potrzebny do możliwie obiektywnego przedstawienia trudnej i kontrowersyjnej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *